W niezwykłym miejscu, jakim jest Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku, odbyła się kolejna konferencja z okazji 50-lecia Radomskiej Organizacji Łowieckiej. Wybór tej lokalizacji nie był przypadkowy – wyjątkową rolę odegrała tu postać Jerzego Kaczmarka, wybitnego artysty malarza, fotografa, nauczyciela tej szkoły, myśliwego oraz mieszkańca Garbatki.
Motywem przewodnim spotkania była wystawa twórczości Jerzego Kaczmarka, ukazująca jego pasję i dorobek artystyczny poprzez prezentację obrazów, rysunków i fotografii.
Podczas konferencji miało miejsce otwarcie galerii rysunków artysty, zakupionej przez ZO PZŁ w Radomiu i czasowo prezentowanej w szkole. Symboliczne odsłonięcie galerii, którego dokonali Pani Elżbieta Kaczmarek oraz Łowczy Okręgowy, odbyło się w obecności dyrektora szkoły Mirosława Dziedzickiego, przedstawicieli władz samorządowych, leśników i myśliwych. Szczególnie wzruszającym momentem było wspomnienie o Jerzym Kaczmarku, którego historię przybliżyła jego żona, Elżbieta Kaczmarek, dzieląc się cennymi wspomnieniami i anegdotami.
Uroczystą część konferencji rozpoczęła ceremonia pocztów sztandarowych kół łowieckich z powiatów kozienickiego i zwoleńskiego, które były gospodarzami wydarzenia. Po oficjalnym powitaniu zgromadzonych gości głos zabrał Łowczy Okręgowy Damian Gawlik, podkreślając znaczenie tej rocznicy dla całej społeczności.
Z okazji jubileuszu płynęły liczne życzenia i wyrazy uznania. Samorządowcy, powiatowi lekarze weterynarii, leśnicy oraz przedstawiciele Mazowieckich Izb Rolniczych docenili pracę i wkład myśliwych w realizację zadań gospodarki łowieckiej.
Nie zabrakło również inspirujących prelekcji, które ukazały bogactwo kultury łowieckiej:
– Ks. kanonik Adam Wawrzyniec Łukiewicz przedstawił etykę jako element kultury łowieckiej, podkreślając wartości, które od pokoleń przyświecają myśliwym.
– Wojciech Szymański, były Łowczy Okręgowy, zabrał uczestników w ciekawą podróż po historii radomskiej organizacji łowieckiej.
– Sędzia Jarosław Dąbrowski omówił kluczowe aspekty prawne związane z łowiectwem, dzieląc się swoimi doświadczeniami i aktualnymi regulacjami.
Szczególnym akcentem wydarzenia był występ artystyczny młodzieży, w którym udział wzięli sygnaliści, wabiarze oraz sokolnicy. Po części oficjalnej odbył się poczęstunek, przygotowany przez firmę cateringową Piotra Wilgi oraz koła łowieckie. Piękna aura sprzyjała części piknikowej, na której prezentowała się firma Kratki – sponsor wydarzenia, a uczestnicy mieli okazję odwiedzić stoiska z optyką, odzieżą i galanterią myśliwską.
To było wartościowe spotkanie, możliwe dzięki zaangażowaniu kół łowieckich z powiatów kozienickiego i zwoleńskiego, które wykorzystały tę okazję nie tylko do zaprezentowania swojej działalności, ale także do lepszego poznania się i integracji.
Fotorelacja: